Wracając z podróży dobrze zabrać ze sobą coś, co będzie nam przypominało o odwiedzonych miejscach i będzie czymś charakterystycznych dla kraju, z którego wracamy. Jeżdżąc po kraju, zwiedzając, poznając ludzi na pewno pewne rzeczy przykują naszą uwagę i wtedy poczujemy, że to właśnie to chcemy ze sobą zabrać. Najlepsza pamiątką po podróży są oczywiście wspomnienia, które na zawsze nam pozostaną, a odświeżać sobie je możemy oglądając zdjęcia. Jednak dla tych, którzy ze swoich wypraw lubią przywieźć ze sobą upominki, poniżej podpowiedzi i inspiracje, co można przywieźć z Armenii.
Na kramach z pamiątkami od razu rzucają się w oczy piękne wyszywane tkaniny, z których powstają m.in. obrusy, torebki, plecaki, portfele, sakiewki. Materiał jest dosyć gruby, więc gwarantuje wytrzymałość i prezentuje piękne, głębokie barwy i charakterystyczne dla Armenii wzornictwo.
Bardzo dobrym pomysłem na pamiątkę jest też biżuteria – oczywiście tutaj można wybierać we wzorach uniwersalnych (czyli takich, które można znaleźć od Barcelony po Pekin) i w bardzo oryginalnej biżuterii, produkowanej przez lokalnych rzemieślników. Można znaleźć naprawdę piękne wzory naszyjników i bransoletek ze złoto i srebra, ale też ze stopów nieszlachetnych. Częstym motywem zdobiącym jest owoc granatu, który jest symbolem Armenii. Można też znaleźć biżuterię z duszą pośród różnych bibelotów na targu staroci. Krótko mówiąc jest w czym wybierać, ale trzeba mieć na uwadze, że ta oryginalna, misternie wykonana biżuteria ma swoją wartość i nie jest to mały wydatek. Oczywiście kupując u sprzedawcy na bazarze jak najbardziej można się targować, jednak nie można się nastawiać na zbicie ceny o połowę. Handlarze z reguły bardzo cenią swój towar, a poza tym targowanie się w Armenii jest przyjęte, ale są to raczej ustępstwa symboliczne. Na Kaukazie targowanie się nie jest taką sztuką i rytuałem, jak w krajach arabskich. Kontynuując wątek biżuterii bardzo ciekawą propozycją może być też kamień księżycowy, z którego robi się bransoletki, wisiorki, pierścionki, kolczyki, figurki – w zasadzie wszystko co ma zdobić nasze ciało bądź otoczenie. Kamień księżycowy to minerał, który występuję w Armenii i których charakteryzuje się tęczową grą barw – w zależności od światła ma barwę białą, mleczną, lekko niebieską lub lekko zieloną. Niektórzy sceptycy uważają, że wszystko to, co można dostać na straganach to zwykłe szkło, ale to nie prawda. Kamień księżycowy występuję na terenie Armenii, głównie na obszarze Jeziora Sewan, gdzie wybierać można w całej masie biżuterii, a nawet wśród naturalnych nieobrobionych kawałkach kamienia księżycowego.
Dla tych, którzy interesują się lokalnymi zwyczajami i muzyką ciekawym pomysłem na pamiątkę może okazać się tradycyjny ormiański instrument – duduk. Jest to drewniany instrument dęty o bardzo charakterystycznym niskim brzmieniu, które jest nieodłącznym dźwiękiem ormiańskich nostalgicznych pieśni. Z pewnością po wizycie w Armenii i poznanie jej historii i muzyki, dźwięk duduka już zawsze będzie Was przenosił w to właśnie miejsce na ziemi.
Niektórzy decydują się na przywiezienie z Armenii małych chaczkarów, które są nieodłączną częścią ormiańskiej tradycji i krajobrazu Armenii. Chaczkary to pamiątkowe płyty kamienne, które stawiane w miejscach, dla uczczenia jakiegoś wydarzenia lub w miejscu pochowania człowieka. Podróżując po Armenii wszędzie będziemy spotykać kamienne płyty zdobione krzyżami i ormiańskimi wzorami. Jako pamiątkę można zabrać ze sobą miniaturę chaczkara rzeźbionego w drewnie lub w kamieniu i będzie to pamiątka, która będzie nam przypominała o Armenii.
Dobrym pomysłem są również pamiątki, które oprócz tego, że ładnie wyglądają, to również dobrze smakują i będą mogły nam przypomnieć smak Armenii po jakimś czasie. Tu oczywiście nie można nie wymienić słynnego ormiańskiego koniaku, który był chlubą Związku Radzieckiego, a jego sławę głosił sam Winston Churchill. Najsłynniejsza fabryka koniaku to Ararat, ale równie dobry jest koniak wypuszczany przez fabrykę Noy. Ważne jest by koniak kupić w godnym zaufania miejscu, by mieć pewność, że będzie on oryginalny. Po koniak można udać się też bezpośrednio do fabryki koniaku i połączyć zakupy z bardzo ciekawą wycieczką po wytwórni.
Charakterystycznym dla Armenii produktem jest też wino z granatów. Granat jako owoc występujący w dużej ilości w Armenii i będący jednym z jego symboli jest bardzo często używany w kuchni ormiańskiej. Wino ma zdecydowanie inny smak o wina z winogron i nie u każdego zdobywa uznanie, ale na pewno warto spróbować i być może pomyśleć o tym, żeby takie wino zabrać ze sobą jako pamiątkę.
Dla miłośników historii, którzy przy każdej podróży chcą jak najlepiej poznać odwiedzany kraj polecam miejscowe przewodniki po Armenii lub po poszczególnych miejscach w kraju. Na polskim rynku jest kilka dobrych pozycji, które opisują dzieje Armenii, zwyczaje i życie codzienne, jednak zazwyczaj są to podstawowe informacje. Dla tych którzy lubią zgłębiać historię kraju i poszczególnych obiektów, które odwiedzili polecam do zakupu lokalnych książek i przewodników. Wszystkie dostępne są w języku angielskim i rosyjskim.