Prezentownik dla fanów Gruzji
Mamy dla Was kilka inspiracji na prezenty świąteczne dla miłośników Gruzji. W tym roku tylko nielicznym udało się odwiedzić Gruzję – tym, którzy przyjechali do marca 2020 roku. Dla tych, którzy do ukochanej Gruzji nie mogli ponownie przyjechać i dla tych, którzy nie mieli okazji jej w tym roku poznać mamy rozwiązanie. Rozwiązanie doraźne, ale w tych czasach lepsze to, niż nic. Kilka propozycji prezentów, które ukoją stęsknione za Gruzją serca i podtrzymają zainteresowanie.
1. WINO GRUZIŃSKIE
Oczywista oczywistość. Wino to wizytówka Gruzji. Wiedzą to wszyscy, którzy w Gruzji byli choć raz. Wiadomo, że lokalne przysmaki najlepiej smakują tam skąd pochodzą, ale świetnie też o tych miejscach przypominają. W Polsce wybór win gruzińskich jest już naprawdę spory i są one łatwo dostępne. Zaczynając od sieci dużych marketów – Carrefour, Kaufland, Lidl, Biedronka, poprzez sklepy winiarskie i na internetowych winiarniach kończąc. Każde miejsce będzie miało różny wybór producenta win, ale warto znać kilka nazw szczepów wina i ich poszukać. Oto niektóre z nich:
- Kindzmarauli – czerwone półsłodkie wino
- Saperavi – czerwone wytrawne wino
- Mukuzani – czerwone wytrawne wino (bardzo wytrawne dla fanów wytrawnych, ciężkich win)
- Akhasheni – czerwone półsłodkie wino
- Rkatsiteli – białe wytrawne wino
- Mtsvane – białe wytrawne wino (bardzo delikatne)
- Pirosmani – czerwone półwytrawne wino
2. KSIĄŻKI I PRZEWODNIKI O GRUZJI
Świetny pomysł, aby przenieść się do Gruzji, powspominać, skonfrontować swój obraz Gruzji z tym przedstawionym w książce i oczywiście, aby przygotować się do wyprawy.
Można komuś sprezentować przewodnik, których obecnie jest sporo na rynku. Najczęściej przewodnik składa się z trzech części poświęconych 3 krajom Kaukazu Południowego: Gruzji, Armenii i Azerbejdżanu. Na pewno się to przyda, bo często po jednej wizycie na Kaukazie ludzie wracają by eksplorować dalej 😉
Dobrym pomysłem jest też dobrej jakości mapa, szczególnie, jak wiemy, że obdarowywana przez nas osoba interesuje się górskimi wędrówkami. A Gruzja to R A J dla miłośników gór.
Przewodniki i mapy można znaleźć na przykład w księgarni podróżniczej Art Travel, która dysponuje sporymi zasobami dotyczącymi Gruzji: https://www.arttravel.pl/catalogsearch/result/?q=gruzja
KSIĄŻKI:
- “Gaumardżos. Opowieści z Gruzji” Anna Dziewit-Meller, Marcin Meller
Książka, która jako pierwsza na wielką skalę spopularyzowała Gruzję wśród Polaków. Świetny miks reportażu historycznego, analizy społecznej i mnóstwa ciekawych, autentycznych przygód autorów. Bardzo dobrze oddaje gruzińskiego ducha. Przy lekturze można się sporo dowiedzieć i sporo pośmiać.
- “Dobre miejsce do umierania” Wojciech Jagielski
Reportaż o Gruzji – książka z tych poważnych, która pokazuje zawirowania polityczne i historyczne w Gruzji. Z tej pozycji można się bardzo dużo dowiedzieć o najnowszej historii Gruzji.
- “Toast za przodków” Wojciech Górecki
Książka, która w 3 częściach opisuje Gruzję, Armenię i Azerbejdżan.
- “Abchazja” Wojciech Górecki
- “Wszystkie wojny Lary” Wojciech Jagielski
- “Chleb i proch. Wędrówka przez góry Gruzji” Tony Anderson
- “Pijany martwym Gruzinem” Witold Gapik
To kilka propozycji książek o Gruzji, które można znaleźć w większości księgarni internetowych.
3. WIDOKI Z GRUZJI
Kartki z widokami z Gruzji, które można zawiesić na ścianie i cieszyć się namiastką Gruzji w domu. Kartki są wyjątkowe, bo są to wydruki ręcznie malowanych obrazów Eleny, która wszystkie te miejsca wielokrotnie odwiedzała. Dzięki tym obrazom można się myślami przenosić do Gruzji aż do czasu, kiedy w końcu będzie można do niej pojechać.
Kartki można znaleźć pod tym linkiem: https://www.etsy.com/pl/ElenaShoziArt/listing/898424882/komplet-6-pocztowek-z-widokami-gruzji?utm_source=Copy&utm_medium=ListingManager&utm_campaign=Share&utm_term=so.lmsm&share_time=1606558612355&fbclid=IwAR1Aj20HICXyaR24OTC90FZQhhjstsik-aQCzNJshU5k2MzAWs3p3aLotrU
4. VOUCHER NA KOLACJE W RESTAURACJI GRUZIŃSKIEJ
Podarowanie komuś kolacji w dogodnym dla niego terminie (i możliwym… wiadomo jakie mamy czasy) to dobry pomysł na prezent. Restauracji gruzińskich jest sporo w niemal każdym zakątku Polski. Obecnie wiele z nich działa z opcją dowozu, ale niektóre proponują też zakup voucheru do późniejszego wykorzystania. W ten sposób sprawiamy bliskiej nam osobie miły prezent, a dodatkowo wspieramy w tych trudnych czasach restaurację.
Taki voucher można kupić w restauracji Gaumarjos w Warszawie: http://www.gaumarjos.pl/voucher/
Na pewno restauracje w Waszej okolicy też coś takiego oferują – jak nie ma takiej informacji na stronie internetowej, warto zadzwonić i zapytać 🙂
5. OZDOBY ŚWIĄTECZNE
Ten punk nie jest bezpośrednio związany z Gruzją, ale bez wątpienia z samymi świętami, zdobieniem domu i pakowaniem prezentów. Pewnie wielu z nas w tym roku nie spotka się z rodziną i znajomymi, tylko będziemy sobie składać życzenia telefonicznie, a upominki świąteczne wysyłać kurierem. Ładnie zapakowany prezent z uroczym akcentem w środku może wywołać wielki uśmiech podczas unboxingu. Takie urocze świąteczne maleństwa możecie znaleźć u Moniki, tutaj: https://www.facebook.com/CudaNaKijuMadeByMonia
To krótka lista gruzińskich inspiracji na prezenty świąteczne. Produktów znajdujących się w ramach tych propozycji jest sporo, więc jest w czym wybierać. Wszystkie dostępne w Polsce i do kupienia przez internet, co ważne w obecnych realiach. Mamy nadzieję, że pomoże Wam to uszczęśliwić jakichś miłośników Gruzji, a może i sami się na coś zdecydujecie.
Jeśli podoba Wam się nasz prezentownik, będzie nam miło, jak udostępnicie go u siebie. Może ktoś z Waszych znajomych się zainspiruje i znajdzie pomysł na upominek dla Was? 😉